Mąka orkiszowa w kuchni, czy warto?

 

Mąka orkiszowa powinna być obowiązkowym składnikiem w każdej kuchni u osób dbających o zdrowie i utrzymanie dobrej sylwetki. Od wieków docenia się jej korzystne właściwości. Nieprzypadkowo Hildegarda z Bingen, średniowieczna mniszka, uczyniła orkisz jednym z głównych składników diety. Dlaczego warto stosować mąkę orkiszową w kuchni?

Jak rozpoznać mąkę orkiszową?

W ostatnim okresie zauważa się wzrastające zainteresowanie mąką orkiszową, ponieważ pragniemy odkrywać nowe smaki i alternatywy dla dobrze już nam znanych mąk. Mąka orkiszowa zyskuje popularność z powodu unikalnych walorów smakowych oraz lepszej tolerancji u niektórych osób w porównaniu do mąki pszennej.

Wraz z rosnącą popularnością orkiszu, na sklepowych półkach zaczęły pojawiać się mąki i produkty oznaczone jako "orkiszowe". Niestety, należy zaznaczyć, że wiele z tych produktów nie ma żadnego związku z prawdziwą mąka orkiszowa. Tylko pradawne odmiany tego zboża gwarantują maksymalną wartość odżywczą i korzyści zdrowotne. Przykładami takich odmian są: Ostro, Oberkulmer, Steiners Roter Tiroler czy Frankenkorn. 

Gdzie kupić prawdziwa mąkę orkiszową?

Można ją znaleźć głównie w sklepach hildegardiańskich, gdzie wszystkie produkty orkiszowe są starannie wyselekcjonowane zgodnie z wytycznymi św. Hildegardy z Bingen. Co ważne, takie sklepy są dostępne nie tylko stacjonarnie, ale również prowadzą sprzedaż online. Doskonałym przykładem miejsca gdzie kupić prawdziwy orkisz jest właśnie sklep Sunvita, którego oferta jest bogata w produkty z tego zboża: https://www.sklephildegarda.pl/ .

W sklepach hildegardiańskich dostępne są również inne produkty orkiszowe, takie jak makarony, ciastka, kawa, chleby, kasze i płatki. Wszystkie te potrzebne artykuły można znaleźć w jednym miejscu, co pozwala zaoszczędzić czas i nie trzeba biegać po kilku różnych sklepach w poszukiwaniu ich. 

Ile kosztuje 1 kg mąki orkiszowej?

Rzeczywista cena mąki orkiszowej wynosi kilkanaście złotych za kilogram. Taka cena jest uzasadniona ze względu na trudności w obróbce ziaren orkiszu w porównaniu do ziaren pszenicy. Oczywiście w supermarketach można znaleźć wiele opakowań oznaczonych jako "mąka orkiszowa", które są nieco tańsze, jednak warto pamiętać, że zazwyczaj nie są to czyste odmiany orkiszu, lecz zmodyfikowane wersje.

Zastosowanie mąki orkiszowej

Mąka orkiszowa cechuje się subtelnym i delikatnym smakiem, który nie narzuca smaku w potrawach, pozwalając na szeroki zakres innowacyjnego wykorzystania w kuchni. Ten rodzaj mąki jest bardzo uniwersalny i można go używać do wypieków, gotowania i wielu innych zastosowań tak samo w daniach słonych, jak i słodkich. Dzięki różnorodności odmian mąki orkiszowej, w bardzo prosty sposób możemy wybrać odpowiedni jej rodzaj do wybranego przez nas przepisu.

Orkisz znalazł zastosowanie w procesie wytwarzania zdrowej żywności, takiej jak wko makarony, kasze orkiszowe, płatki orkiszowe, napoje. Produkty, których receptury oparte są na bazie mąki orkiszowej odnotowują coraz większe uznanie wśród konsumentów, poznaj te smaki zamawiając je tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Orkisz/94.

Warto wprowadzić mąkę orkiszową do codziennego użytku w kuchni, jednocześnie eksperymentując z dobrze nam już znanymi rodzajami mąki. To właśnie sprawi, że nasza dieta stanie się bardziej zróżnicowana i bogata w niezbędne składniki, które są ważne dla funkcjonowania naszego ciała.

 

Komentarze

  1. Nie używałam jeszcze takiej mąki ale wiem, że warto spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno warto próbować czegoś nowego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię bułki orkiszowe. Nie próbowałam jeszcze domowych, ale znajdę odpowiedni przepis i na pewno to nadrobię. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © zacisze kuchenne