HERBATA NA PRZEZIĘBIENIE

Herbata na przeziębienie

Herbata malinowa z kwiatami lipy 


Herbata na przeziębienie, rozgrzewająca i pyszna. Zawsze przygotowuję ją dla wnuków jak są chore. Wnuczka sama się jej domaga, gdy tylko złapie ją jakaś infekcja. Mamy już swój rytuał z piciem owej herbatki:-) I wierzymy w jej zbawienną moc.

Składniki:

  • 1 herbata malinowa
  • 1 torebka rumianku
  • 1 łyżka suszonych kwiatów lipy (można użyć torebki lipy)
  • sok malinowy
  • miód lipowy
  • kilka malin (można pominąć)

Przygotowanie:

Zagotować wodę w czajniku. Zaparzyć herbatę malinową, rumianek i kwiaty lipy 0,5 litrem wody. Odstawić na 5 minut. Przecedzić, wrzucić maliny i dosłodzić sokiem malinowym i miodem.



Deser serowy malinowy


Pamiętacie z lat 80-tych sernik na zimno - chatka Baby Jagi? ;-)
Czasami chętnie do niej wracam.
Tym razem w wersji malinowej - a to za sprawą czyszczenia zamrażarki przed sezonem.
Nie jestem mistrzynią wypieków, a ten
deser robi się szybko i nie wymaga pieczenia. 
No trochę musi odstać w lodówce. 
Takie kulinarne wspomnienia chcę pokazać dzieciom.
Może i one polubią nasze smakołyki z dzieciństwa:-)

Ciastka owsiane malinowe


Jestem już po operacji ręki, ale leczenie długo jeszcze będzie trwało. Skończyło się na wstawieniu blachy i kilku śrub...Wykorzystując sytuację oraz panujące upały  zrobiłam sobie wolne od gotowania, robienia zdjęć. Robią prawie wszystko za mnie, bo jestem ruchowo dość  ograniczona. Nie przypuszczałam, że wyłączając z użytku jedną rękę można być w takim stopniu niepełnosprawnym ;-(
Mając sporo czasu przeglądałam z córką początkowe przepisy i trafiłyśmy na ciastka malinowe, które  postanowiłyśmy reaktywować. Tym razem jednak to ona była wykonawcą, wnusia degustatorem (mała łapka na ostatnim zdjęciu), a ja  uwieczniłam je na zdjęciach. Ciasteczka owsiane może nie wyglądają zbyt apetycznie, ale naprawdę są bardzo smaczne, a smak malin dodaje przyjemnej kwaskowatości.
Przepis zaczerpnięty (klik).

Naleśniki z musem malinowym


Moja mama robiła nam z cynamonem i to były najlepsze naleśniki na świecie. 
Pewnego dnia moja sąsiadka zapukała do drzwi. 
Gdy otworzyłam stała z talerzem i powiedziała - niespodzianka:-) 
Dobrze się domyślacie - to byłe właśnie te z musem malinowym.

Ryż na mleku z sosem malinowym i ciasteczkami imbirowymi


W sobotę wychodząc na zakupy spytałam córkę, czy coś chce ze sklepu. 
- Tak, deserek riso z malinami.
Pomyślałam, że wszystko w domu mam, to sama zrobię;-)
A dodatek ciasteczek imbirowych sprawił, że wyszło danie  smakowo okołoświąteczne :-)

MÖNDLUSNÚDAR (Islandzkie bułki) - z budyniem i malinami

Z cyklu " Wypiekanie na Śniadanie "


Bardzo chętnie wzięłam udział w akcji na FB "Wypiekanie na śniadanie", którego bohaterem były te drożdżowe bułeczki.
Przepisu trzymałam się tylko w kwestii ciasta, a środek zupełnie zmieniłam.
Ze względu na własności alergizujące migdałów musiałam poczynić modyfikację nadzienia. 
Osoba dla której w głównej mierze były te bułeczki robione obecnie nie je migdałów, stąd mój wybór padł na budyń.
Żurawiny świeżej nie posiadałam, a maliny, zamrożone latem, wydały mi się trafionym dodatkiem.
Efekt końcowy wyborny i drożdżówki w takim wydaniu będą często wracać - to pewne:-)
A w przyszłości zrobię  również takie jak w przepisie.

Eton mess


Pokutujemy dalej brakiem piekarnika;-( Dopiero jak się zepsuł uzmysłowiłam sobie, że żyć bez niego nie mogę...Dlatego na imprezę sobotnią trzeba było wymyślić jakiś owocowy deser, który nie wymaga pieczenia. Wybór padł na Eton mess - słodki bałagan. 
Jest to tradycyjny  angielski deser składający się z mieszanki truskawek, kawałków bezy i bitej śmietany. Jednak w pierwszej wersji był serwowany z lodami. Obecnie jest modyfikowany  w zależności od dostępności owoców. U mnie truskawki zostały zastąpione malinami i jagodami:-)



Składniki:
  • owoce sezonowe ( u mnie maliny i jagody),
  • śmietana 30 % tł.,
  • cukier puder ( niekoniecznie)
  • bezy.
Przygotowanie:

Ubić zimną bitą śmietanę, dodając ewentualnie cukier puder. Nie jest to konieczne, gdyż bezy są masakrycznie słodkie;-). Układać warstwowo owoce, bitą śmietanę i pokruszone bezy. Powtórzyć w tej samej kolejności kolejne warstwy, aż do zapełnienia naczynia do serwowania:-)


* modelką pozującą do zdjęć jest moja chrześnica Dominika, której serdecznie dziękuję:-)
Copyright © zacisze kuchenne