PIEROGI Z BOTWINKĄ OKRASZONE SZPARAGAMI I MIGDAŁAMI

Pierogi z botwinką okraszone szparagami i migdałami

Pierogi z farszem botwinkowym


Pierogi z botwinką okraszone szparagami i migdałami są moją propozycją na wykorzystanie sezonowych nowalijek. Botwinka i szparagi stanowią duet doskonały. Oba warzywa pasują do siebie i śmiało polecam we wspólnym zestawieniu. Pokusiłam się doprawić farsz kardamonem, bo bardzo lubię  go z burakiem, ale oczywiście wiem, że nie każdemu przypadnie to do gustu. Proponuję wtedy  dodać chrzan i skórkę z cytryny. Następne właśnie takie zrobię:-)

Składniki:

ciasto:

  • 500 g mąki  pszennej
  • 1 duży  (400 g) kefir,
  • sól

farsz:

  • 1 pęczek botwinki
  • 250 g twarogu półtłustego
  • 1 ząbek czosnku
  • sól, pieprz, chilli
  • odrobina octu balsamicznego lub soku z cytryny
  • kardamon
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

okrasa:

Przygotowanie:

Buraczki z botwinki obrać, pokroić w paseczki  lub kosteczkę. Podsmażyć na oliwie aż zmiękną, dodać pokrojone gałązki i rozdrobniony czosnek. Dusić chwilę i na końcu dodać posiekane liście. Doprawić octem, solą, pieprzem i chilli. Przestudzić. Wymieszać z rozdrobnionym twarogiem. Nasiona kardamonu obrać i ziarenka rozgnieść w moździerzu.  Doprawić farsz kardamonem. Można go zastąpić skórką z cytryny i chrzanem. 

Z mąki i kefiru wyrobić ciasto. Dodać szczyptę soli. Odstawić ciasto na około 30 minut. Ciasto rozwałkować cieniutko i wycinać szklanką kółka. Nakładać farsz i lepić pierogi. Ugotować je w słonej wodzie.

Odciąć zdrewniałe końcówki szparagów. Na patelni podgrzać masło, dodać plasterki szparagów. Smażyć aż będą miękkie. Na sam koniec wrzucić na chwilkę główki szparagów. Pierogi ugotowane wyłożyć na talerz, polać masłem ze szparagami. Posypać uprażonymi płatkami migdałów.



KOPYTKA Z JARMUŻEM

Kopytka z jarmużem 

Zielone kopytka z dodatkiem jarmużu 


Kopytka z jarmużem fajnie smakują i wizualnie pięknie wyglądają na talerzu. Możemy je podać jako samodzielne danie lub  w towarzystwie ulubionego sosu. Ja swoje przygotowałam z resztek ziemniaków obiadowych. Dodatek 2 gałązek jarmużu dał świetny rezultat. Przy okazji nic mi się nie zmarnowało i wszystko zgodnie z Zero Waste  wykorzystałam do końca.
To co grasz ze mną w zielone? :-)


Składniki:

  • 500 g ziemniaków ugotowanych
  • 1 jajko
  • 2-3 łodygi jarmużu
  • mąka (1/4 objętości ziemniaków)
  • 1 łyżka oleju 
  • sól

Przygotowanie:

Ziemniaki ciepłe dobrze ugnieść lub przepuścić przez praskę. Jarmuż posiekać, wycinając grubą łodygę. Podsmażyć go chwilkę na rozgrzanym oleju. Podlać wodą, aby zmiękł. Zmiksować go z 1 jakiem na drobną papkę. Ziemniaki wrzucić do miski. Podzielić je na 4 części. Tę jedną część na chilę odłożyć. W to miejsce wsypać tyle mąki ile zajmowały wyjęte ziemniaki. Dodać następnie wyjętą część ziemniaków, wlać zmiksowany jarmuż z jajkiem. Doprawić solą i wyrobić elastyczne ciasto. Z ciasta formować wałeczki i kroić kopytka Ugotować w osolonej wodzie (do wypłynięcia).

Kopytka z jarmużem można podawać tylko z roztopionym masłem i startym twardym serem lub z ulubionym sosem. 





Warianka z pierogami z karpiem

Warianka z pierogami z karpiem 

Warianka zimowa zupa ukraińska


Warianka z pierogami z karpiem będzie znakomitym daniem po Sylwestrze czy weselu, gdyż doskonale leczy kaca. Zupa robiona jest na kwasie z kapusty kiszonej, który jak wiemy w takich okolicznościach jest zbawienny. Często można ją spotkać w karczmach łemkowskich. Tam podawana jest z pielmieni z mięsnym nadzieniem. 

Ja wykorzystałam do pierogów rybę i grzyby. Muszę Wam powiedzieć, że  smakowało każdemu:-)

Składniki na wariankę z pierogami z karpiem:

na ciasto:
  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 400 g  kefiru (1 duży)
  • szczypta soli

nadzienie:
  • 1 filet z karpia ze skórą
  • 1 por (biała część )
  • 1 marchewka
  • 10 g suszonych grzybów (namoczonych i obgotowanych)
  • sól, pieprz
warianka:
  • włoszczyzna
  • porcja rosołowa
  • sok z kapusty kiszonej  około 1 - 2 szklanek
  • sól

Przygotowanie warianki z pierogami z karpiem:

Ugotować wywar  z włoszczyzny i porcji rosołowej. Doprawić solą i na końcu, jak już warzywa będą miękkie - odcedzić wywar i wlać do niego sok z kapusty kiszonej.
Filety z karpia doprawić. Pora i marchewkę oczyścić i  pokroić w plastry. Rybę i warzywa ugotować w parowarze wg zalecanych czasów producenta. Grzyby ugotowane posiekać. Uparowaną rybę obrać ze skóry i oczyścić z ewentualnych ości. Zmielić z warzywami w maszynce. Wymieszać z grzybami. Doprawić całość solą i pieprzem.
Wyrobić ciasto z kefiru i mąki, lekko posolić. Może zaistnieć potrzeba dodania mąki lub kefiru, gdyż w zależności od ich rodzaju, konsystencja ciasta może być różna - musi odchodzić od ręki. Ciasto można wyrobić w mikserze planetarnym.  Gotowe ciasto rozwałkować i wykrajać szklanką okrągłe placuszki. Układać na środku farsz, skleić brzegi dociskając widelcem. Można również formować w uszka. Gotowe pierożki ugotować w osolonej wodzie. Można je obgotować wcześniej i w parowarze podgrzać tuż przed podaniem. Podawać pierogi w zupie.

Do stylizacji i przygotowania pierogów użyłam parowaru New Intellisteam  firmy Morphy Richards. Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących gotować zdrowe, zbilansowane i pełne posiłki. Całe przygotowanie potrawy jest bezproblemowe, ponieważ Intellisteam zarządza procesem gotowania za Ciebie, pozwalając na odejście od urządzenia i odpoczynek. Proces rozpoczyna się od produktów o najdłuższym czasie gotowania, przechodzi do składników wymagających krótszego czasu i ustawiony jest w sposób gwarantujący ukończenie dokładnie w tym samym czasie.

Intellisteam posiada 8 programów dla różnych grup żywności, ale możesz go też samemu przeprogramować, w zależności od swoich preferencji i nawyków kulinarnych. Funkcja utrzymania ciepła oznacza, że Twój posiłek jest zawsze gotowy, gdy Ty tego chcesz.

Dane techniczne parowaru można sprawdzić na stronie Morphy Richards Polska.

Wpis powstał w ramach współpracy partnerskiej.


PODPŁOMYKI Z POMIDORKAMI, KOZIM SEREM I OLIWKAMI

 

Podpłomyki z pomidorkami, mozarellą i oliwkami zrobiłam z ciasta na kefirze, które mi zostało z pierogów. Zawsze tak robiła moja babcia. Wykorzystywała je do ostatniego kawałeczka. Wszyscy czekali na chrupiące placki. Ja dzisiaj robię podpłomyki zero waste z tego, co akurat mam w lodówce. Zachęcam do uruchomienia wyobraźni i zabawy w kuchni. 

Ciasto chowam w pojemniku do lodówki i następnego dnia mam super przekąskę lub obiad - zależy od ilości, które mi zostało.

Składniki:

  • kawałki ciasta pierogowego 
  • rolada kozia
  • pomidorki koktajlowe
  • papryka chili świeża lub w płatkach
  • oliwki czarne
  • świeża bazylia
  • sól, pieprz
  • oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Ciasto rozwałkować cienko. Ułożyć na nim ser pokrojony w plastrach, połówki pomidorków, oliwki czarne pokrojone, paprykę i posiekane listki bazylii. Doprawić solą, pieprzem i polać oliwą. Zapiekać do zrumienienia w 200 stop. C.

*Ilości składników zależne są od ilości ciasta - wg preferencji



PIEROŻKI Z INDYKIEM

  
Pierożki z indykiem są delikatne i bardzo lubiane przez dzieci. Mięso z indyka samo w sobie nie narzuca się wyrazistym smakiem i zapachem. To sprawia, że jako składnik dania może przyjąć smak i zapach różnych, towarzyszących mu dodatków. Mięso indycze jest źródłem witaminy D, B3, B6, B12, potasu, fosforu oraz cynku, ma także niską zawartość tłuszczów nasyconych i sodu. Ponadto, filet indyka bez skóry nie jest tłusty.
Wiadomo, że nasi milusińscy nie przepadają za mięsem. Za to za pierogami bardzo. W ten oto sposób można przemycić im niezbędne składniki odżywcze :-) Jak jeszcze zaprosimy ich do pomocy przy przygotowywaniu posiłku, to już w ogóle będą zachwyceni.

Składniki:

ciasto:
  • 500 g mąki pszennej
  • 400 g kefiru
  • szczypta soli
farsz:
  • 500 g mięsa mielonego z piersi indyka
  • 1 cebula
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka oleju lub masła
  • pół pęczka natki pietruszki
  • sól, pieprz
  • odrobina wody lub bulionu
Przygotowanie:

Wyrobić z kefiru i mąki ciasto, lekko posolić. Odstawić na chwilę by odpoczęło. Na oleju zeszklić cebulę. Dodać ją  do mięsa razem z posiekaną natką pietruszki, czosnkiem przeciśniętym przez praskę i odrobiną wody lub bulionu. Wyrobić dobrze masę rękami. Doprawić solą i pierzem. 
Gotowe ciasto rozwałkować i wykrajać szklanką okrągłe placuszki. Układać na środku farsz, skleić brzegi dociskając widelcem. Następnie oba końce sklejać jak uszka.  Gotowe pierożki gotować w osolonej wodzie 3 minuty po wypłynięciu. Podawać z masłem, podsmażoną cebulką  lub musztardą.


Wspólne gotowanie to jeden ze sposobów na spędzenie rodzinnie czasu w domu. Poznawanie nowych smaków, zdobywanie wiedzy o wartościach odżywczych produktów czy rozwijanie zdolności kulinarnych – to tylko kilka korzyści płynących z tego rodzaju aktywności. Wspólne gotowanie to jedno z najbardziej praktycznych i wartościowych zajęć, jakich możemy nauczyć nasze dzieci. Pozwolenie dziecku na własne eksperymenty w kuchni nie zawsze jest łatwe dla jego rodziców. Wielu z nas zniechęca do tego bałagan. Zwykle też włączenie dziecka w przygotowanie potraw znacznie wydłuża czas ich przygotowania. Jednak jeśli zestawimy z sobą plusy i minusy, szybko przekonamy się, że możemy na tym więcej zyskać niż stracić. Gotowanie przynosi bowiem wiele korzyści dla dziecka w każdym wieku. Przekazanie dziecku tak praktycznej wiedzy ułatwi mu w przyszłości start w dorosłość.  Innym ważnym aspektem nauki przygotowywania posiłków jest widoczny dość szybko efekt pracy, który dla dzieci ma działanie motywujące do dalszych kulinarnych eksperymentów. Docenienie przez dorosłych nie tylko za efekt końcowy, ale i całą pracę oraz zaangażowanie włożone w kuchni, ma duże znaczenie dla kształtowania poczucia własnej wartości i naukę samodzielności dziecka.

Do przygotowania pierogów zaprosiłam moją wnuczkę, która ochoczo podjęła wyzwanie. Naprawdę warto tak spędzać czas z dziećmi i zachęcać ich do pomocy w kuchni. Teraz traktujemy to jako zabawę, ale w przyszłości liczę, że będzie mogła sama przygotowywać nam proste posiłki:-) 

Wpis sponsorowany.

Czebureki z mięsem

Czebureki - pierogi smażone, wywodzą się z kuchni tatarskiej, ale zostały zaadoptowane przez wiele nacji. Pamiętam je z pobytu na Ukrainie. Zajadaliśmy się nimi z wielkim apetytem. Również tradycja ich robienia jest szerzona w Polsce, na Podlasiu. 

Ogromnym plusem ich przygotowania jest fakt, że wystarczy jeden lub dwa na osobę. Więcej nikt nie jest w stanie zjeść... To znacznie poprawia procedurę ich zrobienia. Nie trzeba lepić ogromnej ilości pierogów, co w przypadku mojej rodziny jest oczywiste;-) Warto  je zrobić. Mam nadzieję, że również Wam przypadną do gustu.


 Przepis zaczerpnięty ze strony konkursowej Basi, w którym brałam udział.

Składniki:

 ciasto:

  • 500 g mąki pszennej  typ 500 (u mnie poznańska),
  • 4 łyżki oleju rzepakowego,
  • 250 ml gorącej wody,
  • 1 łyżeczka soli,

farsz:

  • 200 g mielonej wołowiny,
  • 200 g mielonej wieprzowiny,
  • 1 cebula posiekana,
  • pęczek szczypiorku posiekany,
  • sól, pieprz do smaku,
  • woda (opcjonalnie do rozluźnienia mięsa),

+ olej do smażenia

Przygotowanie:

Z podanych składników wyrobić ciasto (ja robię zawsze w mikserze z hakiem). Odstawić na chwilę. Połączyć wszystkie składniki farszu, doprawić. Ewentualnie podlać odrobiną wody. Dobrze wyrobić.  Ciasto podzielić na około 15 części. Z każdej formować kuleczki i następnie je rozwałkowywać na okręgi o średnicy 15 cm. Kłaść na połówce farsz i zlepiać w pieroga. Można se pomóc dociskając widelcem. Smażyć na rozgrzanym oleju do zrumienienia. Można smażyć w dwojaki sposób: na głębokim tłuszczu lub płytkim z dwóch stron. Podawać z ulubionym sosem (u nas był to sos z połączenia jogurtu naturalnego ze śmietaną, doprawiony solą i czosnkiem).

Pierogi z ziemniakami, serem i koprem smażone na głębokim tłuszczu


Mam dziś dla Was propozycję pączków wytrawnych (pierogów) nadzianych ziemniakami, serem i koprem.Takie robiła moja babcia w karnawale. Próbowałam odtworzyć rodzinny przepis zasięgając porad u moich cioć. Jednak żadna nie pamiętała składników na ciasto. Po dedukcji wyszło, że chyba były z sodą. Choć jedna osoba była przekonana, że jednak drożdże były w składzie.  Metodą prób otrzymałam takie oto pierogi, bardzo zbliżone do tych babcinych. Następne jeszcze wypróbuję z użyciem drożdży.
Podobno dawniej w Tłusty Czwartek podawano słone pączki nadziewane słoniną. Dopiero w XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia ich w wersji słodkiej.Czyli te moje są jak najbardziej odpowiednie na ten dzień:-)
Wedle tradycji,  dozwolone jest w Tłusty Czwartek objadanie się bez żadnych konsekwencji;-) Dlatego zapraszam na moje wytrawne pączki (pierogi). 
Jeśli  jednak ktoś wybiera wersję na słodko, to zachęcam do odwiedzenia portalu Przepisy.pl. Tam znajdziecie receptury i pomysły na różne pączki, donaty i oponki (zobacz).

Pierogi z burakiem, gorgonzolą i włoskimi orzechami



Zrobione przy okazji. Przy okazji robienia ruskich pierogów i przy okazji zagospodarowania buraków z barszczyku:-) Bardzo oryginalne w smaku.
Fajna alternatywa podania pierogów na Wigilię. Polecam!
A tak poza tym jestem ciągle w proszku z przygotowaniami świątecznymi...

Pierogi drożdżowe z pokrzywą


Pierogi drożdżowe pieczone mają dla mnie szczególne znaczenie. Przypominają mi dzieciństwo. Moja mama często robiła je, a wcześniej moja babcia... Na szczęście przejęłam w rodzinie przepis i umiejętność ich robienia:-) I mogę dalej przekazać je mojej córce i wnuczce:-) Skusiłam się na taki pokrzywowy farsz. Pewnie mama byłaby zachwycona taką propozycją. Pokrzywa przez większość uważana za parzący chwast, a  w rzeczywistości jest rośliną pełną witamin i składników mineralnych. Jej liście bogate są w chlorofil, ksantofil, karoten, witaminę C, K, B2,
kwas pantotenowy, garbniki i flawonoidy, wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem.Przyznacie sami, że to mała apteka i akurat teraz mamy jej dostatek - więc korzystajmy z jej dobrodziejstw.
Listki młodej pokrzywy można też wykorzystać do przygotowania zupy (klik) i ciasta (klik).
Dzięki takim przepisom przekazywanym przez nasze mamy posiadamy umiejętność przywoływania wspomnień. Możemy odtwarzać chwile kiedy byliśmy z najbliższymi, których już nie ma.  To niezwykły dar.
W Manufakturze Wielkopolskiej powstają produkty inspirowane dawnymi recepturami, a każdy z nich doprawiony jest szczyptą nostalgii. Dbają o to, by do  konfitur, soków, sosów i pozostałych produktów trafiały świeże i zdrowe plony z wielkopolskich upraw. Dzięki naturalnym metodom konserwacji przetwory są zdrowe.
Jeśli chcecie zrobić prezent najbliższym mam dla Was zniżkę 10 % na zakupy w e-sklepie na hasło: durszlak10.
Promocja trwa do 30 czerwca 2019 r.

Pierogi z jarmużem


Urlop się kończy i czas wrócić do normalnego funkcjonowania. 
Ciężko się zebrać...
Po świątecznym obżarstwie chce mi się czegoś zielonego. 
Pewnie nie tylko mi;-)
Co powiecie na pierogi z takim farszem?
Jarmuż smakuje wyjątkowo i doskonale się spisał jako moje zaspokojenie smakowe:-)

Uszka z grzybami


W sumie to trochę wstyd, że na 5 lat istnienia bloga tego przepisu u mnie zabrakło.
Już się poprawiam i wrzucam:-)
Bez uszek nie ma Wigilli.
Dla niektórych jest to jedyna potrawa, którą jedzą przy wieczerzy;-)
 

Pierogi z soczewicą, kapustą i grzybami


Tegoroczne Boże Narodzenie będzie zupełnie inne niż dotychczasowe...
Po raz pierwszy zabraknie na świętach mojej mamy ;-(
Coraz bardziej mi Jej brakuje...
Te pierogi zrobiłam z myślą o Niej. 
Starałyśmy się co roku wprowadzać coś nowego do menu świątecznego. 
Często wbrew  naszym domowym tradycjonalistom.
Ciekawe jak odbiorą je moi goście na tegorocznej Wigilii?;-)

Tortellini szpinakowe zapieczone z pulpecikami mięsnymi


Jeśli nam zostaną pierożki, uszka, tortellini czy ravioli z poprzedniego dnia, to możemy je w prosty i smaczny sposób spożytkować - tworząc inne danie.  
Dla urozmaicenia możemy je zapiec z sosem, dodać mięso, ser lub inne dodatki.
W krótkim czasie stworzymy nowy, smaczny posiłek - domownicy zapewne będą zachwyceni i nikt nie będzie marudził, że znowu to samo... ;-)
Jeśli nie mamy pierożków, to możemy użyć tych gotowych i je chwilę obgotować - efekt też będzie zadowalający;-)
Polecam zwłaszcza, gdy z czasem u nas krucho.
Danie dołączam do Błyskawicznych piątków na FB.

Pierogi bezglutenowe z ziemniakami


Pierogi zrobione na specjalne zamówienie dla córki koleżanki, która ma alergię na większość produktów.
Jak to mówi - uratowałam Jej życie ;-)
Dostałam wszystkie niezbędne składniki łącznie z farszem.
Metodą prób i błędów dobierałam proporcje.
Pierwsza porcja była równie udana, ale zawierała  mielone siemię lniane i mała nie chciała jeść, bo z "robakami"...
Trzeba było kombinować dalej, żeby wyglądały jak normalne z mąki pszennej ;-) I wyglądają;-)
Aż moja mała klientka pytała panią w przedszkolu, czy aby się nie pomyliła i glutenowych jej nie dała;-)

Pierogi z kurkami


U nas po deszczach nastąpił wysyp grzybów.
Nie muszę mówić, że przez to jestem szczęśliwa;-)
Grzyby to taki mój mały bzik. Uwielbiam je zbierać, czyścić i przygotowywać.
Marzyły mi się pierogi z samym nadzieniem kurkowym.
Jak miałam kurek wystarczającą ilość to takie zrobiłam :-)
Były pyszne.
Polecam!

Pierogi z pieczoną gęsiną i kapustą


Te pierogi robiłam przy okazji pieczenia pasztetu z pieczonej gęsi (klik).
Z połowy mięsa przygotowałam farsz do pierogów, a z połowy właśnie wyżej wspomniany pasztet. I dodatkowo, za Aronią, kości wykorzystałam do ugotowania  przepysznej zupy pomidorowej. I tak spożytkowałam wszystko do ostatniego kawałeczka. Otrzymałam 3 fantastyczne dania. Polecam taki sposób!


Składniki:
  • połowa gęsi ( ja użyłam do pieczenia piersi i 2 udek - 2 kg mięsa - ale to było również  użyte do pasztetu, czyli na pierogi 1 kg mięsa),
  • włoszczyzna ( 1 biała część pora, 3 marchewki, 2 pietruszki, połowa selera, 2 cebule),
  • sól, pieprz, 
  • 3 listki laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego,
  • majeranek,
  • ćwiartka białej kapusty,
  • 2 duże cebule ( 1 do farszu i 1 do okrasy),
  • tłuszcz gęsi z pieczenia,
na ciasto:
  • mąka, do 1 kg,
  • 2 kefiry duże,
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

Mięso natrzeć solą, pieprzem i majerankiem. Ułożyć w brytfannie . Warzywa obrać i obłożyć nimi mięso. Dodać listki laurowe i ziele angielskie. Piec 2 godziny w 200 stop. C. Następnie  oddzielić od kości i wraz z warzywami przepuścić przez maszynkę o drobnych oczkach lub zmielić w malakserze. Kapustę obgotować w bulionie lub w osolonej wodzie. Również ją zmielić i wymieszać z mięsem. Dodać podsmażoną na tłuszczu gęsim cebulkę. Doprawić przyprawami.
Wyrobić z kefiru i mąki ciasto, lekko posolić. Może zaistnieć potrzeba dodania mąki lub kefiru, gdyż w zależności od ich rodzaju, konsystencja ciasta może być różna - musi odchodzić od ręki. Gotowe ciasto rozwałkować i wykrajać szklanką okrągłe placuszki. Układać na środku farsz, skleić brzegi dociskając widelcem. Gotowe pierożki gotować w osolonej wodzie chwilę jeszcze po wypłynięciu, tak na wyczucie, około 2-3minut. Podawać okraszone smażoną cebulką.

* Dodatek kapusty powoduje, że farsz jest bardzo wilgotny, a wcale nie jest wyczuwalna.

Kluski śląskie


Tak jak ostatnio obiecałam dzisiaj podaję przepis na kluski śląskie, które mieliśmy do duszonych udek kaczych.  Najlepiej jak zostają nam ziemniaki z dnia poprzedniego. Wtedy ich przygotowanie trwa dosłownie chwilkę.
A wiecie dlaczego te kluski mają dziurkę w środku? Żeby sos mógł się tam gromadzić;-)




Składniki:

  • 0,5 - 1 kg ziemniaków,
  • 1 jajko,
  • mąka ziemniaczana ( 1/4 z ilości ziemniaków ugotowanych i potłuczonych),
  • sól,
  • mąka pszenna do obtaczania.


  • Przygotowanie:

    Ziemniaki obrać i ugotować w osolonej wodzie. Odcedzić u utłuc tłuczkiem jeszcze gorące. Podzielić na 4 części i odebrać jedną. W to miejsce wsypać taką samą ilość mąki ziemniaczanej, dodać jajko i odrobinę soli. Wrzucić z powrotem odebraną część ziemniaków. Wyrobić ciasto, formować kuleczki z ciasta wielkości orzecha włoskiego, obtoczyć w mące pszennej i palcem wdusić, aby powstałą dziurka. Wrzucić na osoloną wodę. Gotować chwilę po wypłynięciu na wierzch. Odcedzić. Podawać polane sosem.


    Bulion grzybowy z pierogami z kaszy manny nadziane fasolą i grzybami

     
     
    Święta coraz bliżej.  W  sumie najbardziej sprawdzają się przepisy tradycyjne.  Jednak spróbowałam trochę urozmaicić nasze menu i dzięki konkursowi  świątecznemu Kupca          „Zdrowe nie nudne Święta" znalazłam motywację, której efektem jest ten bulion grzybowy  z pierożkami z kaszy manny.  Ciasto jest dość twardawe jak takie z dodatkiem jajek, ale ciekawe w smaku, za to farsz z fasoli i grzybów idealny. Na pewno zagości w moim domu na stałe. Moi domowi testerzy zachwalali farsz i zupę, ale ciasto wolą moje z kefirem. Jednak moje znajome, który też miały okazję spróbować,  bardzo pochlebnie wypowiadały się o moim daniu.



    Składniki:
    na bulion grzybowy:
    • włoszczyzna,
    • 3 garście suszonych grzybów leśnych (u mnie podgrzybki),
    • sól,
    •  2 listki laurowe, 3 ziarenka ziela angielskiego,
    ciasto na pierogi:
    • 250 g kaszy manny firmy Kupiec,
    • 2 jajka,
    • 2 łyżki wody,
    • sól,
    farsz:
    • grzyby suszone ugotowane z zupy,
    • 1 duża cebula,
    • warzywa obgotowane z zupy bez pora,
    • pól szklanki fasoli Piękny Jaś Karłowy firmy Kupiec,
    • sól, pieprz,
    • olej rzepakowy,

    Przygotowanie:
    Grzyby przepłukać i namoczyć dzień wcześniej.  Dodać wszystkie składniki na zupę, posolić  i ugotować wywar. Ja to zrobiłam w szybkowarze. Odcedzić wywar, doprawić ewentualnie do smaku. 
    Fasolę namoczyć również dzień wcześniej. Ugotować z odrobiną soli do miękkości. Rozdrobnić, dodać pokrojone na drobno  grzyby z zupy ( grzybów jest 2 razy więcej). Dodać cebulkę pokrojoną w kosteczkę i obsmażoną na oleju oraz część warzyw z zupy, najlepiej je rozdrobnić lub zblendować. Warzywa dodawać stopniowo i na pewno nie całość, żeby farsz nie był za rzadki. Doprawić solą i pieprzem.
    Z kaszy , jajek i wody wyrobić ciasto, jak jest zbyt luźne to dodać jeszcze kaszy. Odstawić na pół godziny do lodówki.  Urywać kawałek ciasta, formować w kulkę i rozwałkowywać na okrągły placuszek. Nakładać farsz i zlepiać. Wrzucać do słonej wody, po wypłynięciu jeszcze chwilę pogotować, odcedzić. Podawać  z bulionem grzybowym.
     



    Konkurs Świąteczny Zdrowe nie nudne Święta

    Pierogi orkiszowe z kapustą słodką i borowikami


    Dzisiaj mam dla Was 2 perełki. Pierwszą są te orkiszowe pierogi nadziane słodką kapustą i suszonymi borowikami. Zostały wpisane na Ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych jako pierogi razowe z Lalina (gmina Sanok, woj. podkarpackie). Smakowo mi bardzo podpasowały jak czytałam o nich i były inspiracją dla moich. Do zrobienia moich wykorzystałam mąkę orkiszową i kefir oczywiście, a proporcje składników robiłam zupełnie po swojemu.
    Mogą być doskonałą propozycją na danie wigilijne:-)



    Składniki:
    na ciasto:
    • 0,5 kg mąki orkiszowej,
    • 400 ml kefiru,
    • szczypta soli,
    na farsz:
    • 0,5 główki średniej białej kapusty,
    • 2 garści suszonych borowików (można użyć innych grzybów leśnych lub pieczarek),
    • 2 cebule + 1 cebula na okrasę,
    • sól, pieprz, cukier,
    • odrobina soku z cytryny
    • olej, masło.

    Przygotowanie:

    Grzyby namoczyć 2h w zimnej wodzie. Kapustę poszatkować, posolić i poddusić w garnku, na odrobinie oleju. Grzyby obgotować , posiekać i dodać do kapusty. Cebule pokroić w drobną kostkę, posolić i zaszklić na oleju z dodatkiem masła.Dodać do kapusty. Doprawić solą, cytryną, cukrem i pieprzem. Chwilę razem przesmażyć. Wystudzić.
    Zagnieść ciasto z podanych składników, w razie potrzeby dodać mąki lub kefiru. Rozwałkować na cienki placek, wykrajać szklanką koła, nakładać farsz i widelcem sklejać brzegi ciasta. Obgotować w słonej wodzie do wypłynięcia na wierzch. Na okrasę podsmażyć półtalarki cebuli na oleju z dodatkiem masła, posolić. Polać ugotowane pierogi.


    A teraz obiecana wcześniej druga perełka;-)
    Otóż chciałam Was zaprosić do wzięcia udziału w konkursie, w którym do wygrania są warsztaty Akademii Smaku:-)

    Konkurs „Zdrowe nie nudne Święta” z marką Kupiec!
     
    Prześlij zdrowy i nietuzinkowy przepis na zdrowe i nie nudne danie świąteczne z użyciem produktów marki KUPIEC na adres: KONKURS@kupiec.pl Najlepszy przepis okraszony zdjęciem zdobędzie nagrodę główną w postaci zaproszenia na warsztaty Akademii Smaku realizowanego wraz z marką Bosch w Warszawie oraz zestawu upominkowego produktów marki Kupiec wraz z książką kucharską. Dodatkowo do wygrania 5 zestawów nagród dla wyróżnionych za najciekawsze dania.
    ----
    Na przepisy czekamy do 18 grudnia. Ogłoszenie wyników już 19 grudnia! Ślijcie, czekamy!

     KUPIEC-konkurs

    Konkurs Świąteczny Zdrowe nie nudne Święta

    Pierogi wigilijneLekkie Święta
    zBLOGowani.pl

    Copyright © zacisze kuchenne