SOS POMIDOROWY Z SOCZEWICĄ. KUCHNIA WEGE DLA ZABIEGANYCH.
Raz na tydzień. Kuchnia wege dla zabieganych - recenzja książki autorstwa Chloé Sucrée
Chloé Sucrée – autorka książki kulinarnej Raz na tydzień. Kuchnia wege dla zabieganych – pół Belgijka, pół Szwajcarka, fotografka i założycielka wegetariańskiego bloga Being Biotiful. W swojej książce udziela inspirujących porad, jak za pomocą metody Batch Cooking przygotować zdrowe, bezmięsna posiłki na cały tydzień w jedno popołudnie.
Pewnie niejednokrotnie zdarzyło się Wam wpaść do domu i nie mając gotowego obiadu zjeść w pośpiechu to, co nam wpadło do rąk. Często są to przetworzone i niezdrowe dania. Raczej staram się przygotowywać posiłki wcześniej, żeby uniknąć takich sytuacji, ale różnie z tym bywa.
Autorka w swojej książce prezentuje metodę Batch Cooking, czyli "gotowanie na później", a w dosłownym tłumaczeniu - "gotowanie partiami". Polega to na tym, że jednego dnia poświęcimy kilka godzin na przygotowanie większej ilości różnorodnych posiłków, czyli dań bazowych. Możemy je przechowywać w lodówce lub mrozić. A w ciągu tygodnia tworzymy zdrowe jedzenie z wykorzystaniem tej bazy.
Korzyści płynące z metody Batch Cooking są bardzo przekonywujące:
- oszczędzamy czas i wydatki
- jemy zdrowo, domowo i różnorodnie
- robimy zakupy tylko raz w tygodniu
- nie marnujemy jedzenia
- zużywamy mniej naczyń.
W książce Chloé Sucrée opisuje swoją drogę, którą przeszła do zdrowego odżywiania, jak wprowadziła w życie metodę Batch Cooking. Podaje proste przepisy na dania bazowe wytrawne i słodkie oraz propozycje posiłków na każdą porę dnia. Do ich przygotowania wykorzystuje roślinne produkty sezonowe.
Na pewno będę korzystać z wskazówek i przepisów zawartych w książce Raz na tydzień. Kuchnia wege dla zabieganych. Poniżej podaję przepis bazowy na sos pomidorowy, który przygotowałam:
Składniki:
- 2 łyżki oliwy
- 3 obrane i posiekane ząbki czosnku
- 1 posiekana cebula
- 2 łyżki posiekanych kaparów
- suszony tymianek i oregano
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 2 marchewki pokrojone w talarki
- 2 łodygi selera naciowego pokrojonego w talarki
- 1 cukinia pokrojona w kostkę
- 1,5 szkl. bulionu warzywnego
- 3 puszki pokrojonych pomidorów (po 400g)
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Na rozgrzanej oliwie podsmaż cebulę i czosnek. Po 2 minutach dodaj kapary, przecier pomidorowy oraz odrobinę tymianku i oregano. Wymieszać i wsypać czerwoną soczewicę, marchew, seler naciowy i cukinię. Wlać bulion i pomidory. Doprawić do smaku. Gotować na małym ogniu około 25 minut, aby soczewica była miękka. Połowę sosu zmiksować i zmieszać z resztą sosu w garnku. Odstawić do przestudzenia. Przechowywać w lodówce w zamkniętych słoikach do 3 dni.
Tez mam tę książkę i chętnie po nią sięgam. Sos planuję przygotować w najbliższy weekend, ale robiłam już z "Kuchni wege dla zabieganych" mus / dżem z czerwonym burakiem, koniecznie musi go spróbować.
OdpowiedzUsuńSoczewica rządzi. Książka ma wiele fajnych przepisów i porad. Warto mieć ją w swojej bibliotece.
OdpowiedzUsuńMyślę, że ten sos by mi zasmakował. Wygląda przepysznie.
OdpowiedzUsuń