Dieta ketogeniczna pudełkowa dla osób aktywnych fizycznie – czy to dobry wybór?

 

Dieta ketogeniczna bogata w tłuszcze może nie wydawać się najlepszym wyborem dla osób uprawiających sporty – w końcu często słyszy się, że to węglowodany są dla nich niezbędnym źródłem energii. Czy rzeczywiście tak jest? Kiedy sportowiec może wybrać pudełkową dietę ketogeniczną? Dowiesz się dzięki temu artykułowi!

Czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla sportowców?

Często spotkać można się z dietami dla sportowców bogatymi w węglowodany lub białko. Nic dziwnego – do prawidłowej pracy mięśni potrzebne są duże ilości węglowodanów, które dostarczają organizmowi glukozę. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko węglowodany mogą być odpowiednim źródłem energii – równie dobrze sprawdzą się w tej roli tłuszcze. Ograniczając ilość spożywanych węglowodanów i zastępując je tłuszczami, można zmodyfikować sposób pozyskiwania energii oraz sprawić, że organizm będzie ją pozyskiwał między innymi ze zgromadzonej tkanki tłuszczowej. W ten sposób dieta ketogeniczna sprawdzi się także w przypadku osób aktywnych fizycznie. Decydujący się na nią sportowcy powinni jednak pamiętać o kilku kwestiach.

O czym pamiętać, przechodząc na dietę ketogeniczną?

Gdy już zdecydujesz się na wprowadzenie modyfikacji w diecie, zwróć uwagę na poniższe kwestie, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać zalety tej diety.

Wykonanie odpowiednich badań

Zanim rozpoczniesz dietę ketogeniczną, sprawdź swój stan zdrowia poprzez odpowiednie badania. To m.in. morfologia krwi, badanie glukozy, lipidogram czy panel wątrobowy. Dzięki nim przekonasz się, czy Twój organizm jest gotowy na przestrzeganie tak wymagającej diety. Warto także skonsultować wyniki z lekarzem, który stwierdzi, czy dieta ketogeniczna to w danym momencie odpowiednia opcja. Badania warto powtarzać co ok. 2 miesiące już po rozpoczęciu diety, aby sprawdzić, czy organizm na pewno dobrze funkcjonuje.

Okres ketoadaptacji

Każdy organizm musi na początku przystosować się do nowego sposobu odżywiania – w końcu od teraz będzie pobierać energię z zupełnie innego źródła. W tym czasie mogą wystąpić pewne niepożądane objawy, czyli tzw. keto grypa. To m.in. ból brzucha, zmęczenie lub ból głowy. Takie dolegliwości, mogą trwać nawet do 4 tygodni. Jeśli będą zbyt dokuczliwe i intensywne, warto udać się na konsultację do lekarza lub dietetyka.

Dostarczanie organizmowi witamin i mikroelementów

W przypadku diety ketogenicznej bardzo ważne jest, aby dostarczać organizmowi witaminy z grupy B, a także sód, magnez i potas. Składniki te pomogą w prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego i nerwowego. W dodatku prawidłowo skomponowana pod kątem mikro i makroskładników dieta to jeden z kilku czynników pozwalających zminimalizować ewentualne objawy keto grypy.

Obserwacja samopoczucia

Koniecznie należy obserwować swój organizm podczas diety ketogenicznej. Jeśli po kilku tygodniach ketoadaptacji, nadal czujesz się senny lub zmęczony, koniecznie udaj się do lekarza lub dietetyka. Z pomocą specjalisty ocenisz, czy dieta ketogeniczna dobrze sprawdza się w Twoim przypadku i czy nie ma potrzeby zmiany planu żywienia.

Prawidłowe nawodnienie

Odpowiednia ilość płynów to kluczowa kwestia dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Jednak w przypadku sportowców będzie ona jeszcze ważniejsza, gdyż bez należytego nawodnienia objawy keto grypy mogą się nasilić. Warto więc pić wysoko zmineralizowaną wodę, zwłaszcza po wysiłku.

Co zyskasz, stosując dietę ketogeniczną?

Jeśli zmienisz w swojej diecie węglowodany na tłuszcze, możesz liczyć na wspomożenie procesów regeneracyjnych – dieta ketogeniczna wykazuje bowiem potencjał przeciwzapalny. Co więcej, ten rodzaj diety często działa antyoksydacyjnie oraz skraca czas regeneracji potreningowej, przez co ryzyko uszkodzenia mięśni podczas wysiłku fizycznego zostaje znacznie ograniczone.

Dieta ketogeniczna pomaga również zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych chorób – wszystko dzięki wsparciu układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, odpornościowego i hormonalnego. W ten sposób ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, miażdżycę, zespół metaboliczny, nadciśnienie czy nowotwór jest znacznie niższe.

Jaką dietę ketogeniczną wybrać?

Gdy już przekonałeś się, że dieta ketogeniczna to coś, czego potrzebujesz, musisz zdecydować, czy będziesz przygotowywać posiłki samodzielnie, czy zamówisz gotowe dania. Dobrym rozwiązaniem jest dieta ketogeniczna pudełkowa. Otrzymujesz wtedy każdego dnia gotowe posiłki o ustalonej liczbie kalorii i nie musisz spędzać wielu godzin na zakupach, a później w kuchni. Co więcej, dostarczane dania będą odpowiednio urozmaicone, co pozwoli Ci na spożywanie wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów.

Pamiętaj również, że przechodząc na dietę ketogeniczną, musisz ściśle trzymać się jej założeń podczas przygotowywania posiłków. Może to być bardzo wymagające zadanie, pochłaniające jeszcze więcej czasu. Z tego powodu dieta pudełkowa ketogeniczna dostarczana codziennie prosto pod Twoje drzwi to świetne rozwiązanie. Jadłospis takich diet ustalany jest przez doświadczonego dietetyka, dlatego zyskujesz pewność, że Twoja dieta będzie bogata w wartościowe składniki, a przede wszystkim odpowiednio urozmaicona.


Komentarze

 1. Na pewno jest to dobry pomysł dla osób które nie mają pomysłów i czasu na przygotowanie posiłków. Ja osobiście nie korzystałam z takiej diety.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie, że podkreślasz znaczenie odpowiedniego nawodnienia. To naprawdę kluczowa kwestia, o której często się zapomina, a szczególnie przy tak wymagającej diecie jak ta ketogeniczna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najgorsze są początki na tej diecie. Ja akurat sama robiłam potrawy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny artykuł, doceniam praktyczne porady dotyczące przechodzenia na dietę ketogeniczną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś się zastanawiałam nad tą dietą, ale tylko na tym się skończyło. Brak mi silnej woli.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © zacisze kuchenne