Rodzaje i zastosowanie mąki - którą wybrać?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów mąk. Warto więc wiedzieć, do czego służy każdy z nich oraz jakie ma właściwości. Dzięki temu nasze wypieki będą doskonałe. Sprawdźmy więc typy i zastosowania najczęściej wybieranych mąk. 

Mąka to jeden z najważniejszych produktów w każdej kuchni. Z jej pomocą wyczarować można bowiem rozmaite dania. Jest niezbędna do wszelkich wypieków, pierogów, pizzy i oczywiście wspaniałego chleba. Z mąki korzysta się właściwie w każdym zakątku świata. Właściwości i zastosowanie tego produktu zależy przede wszystkim od tego, jakie ziarno zostało użyte do jego zrobienia. Równie istotny jest również stopień jego zmielenia i oczyszczenia. Jeśli chcemy więc wiedzieć, którą z mąk wykorzystać do konkretnych potraw, koniecznie bardziej zapoznajmy się z tym tematem. Jaką mąkę najlepiej stosować do swych wypieków? Którą wybrać powinny osoby będące na diecie bezglutenowej? 

Rodzaje mąki pszennej i ich zastosowanie

Mąka pszenna to bez wątpienia najpopularniejsza ze wszystkich dostępnych w sklepach mąk. Każdy znaj ją doskonale. Jeszcze do niedawna na półkach była to bowiem jedna z nielicznych mąk do wyboru. Pozyskuje się ją z pszenicy i jest ona bogata w gluten. Dzięki temu gwarantuje ona idealną elastyczność i wyrastanie ciasta. 

Im mąka pszenna ma bielszy kolor, tym bardziej jest oczyszczona. Ma to zarówno swe wady, jak i zalety. Taki produkt ma bardzo małą ilość składników odżywczych. Z drugiej strony pozwala na uzyskanie świetnych wypieków. Im ciemniejsza mąka natomiast, tym więcej znajduje się w niej witamin i minerałów. Oto typy mąki pszennej oraz ich zastosowanie: 

  • 450 – biszkopty
  • 500 – pierogi, knedle, pizza, makarony
  • 550 – ciasto drożdżowe, pączki 
  • 750-2000 – chleby.

Rodzaje mąki żytniej i ich zastosowanie

Mąkę żytnią stosuje się przede wszystkim do wypieku pieczywa. Sprawdza się do tego doskonale. Z jej pomocą możemy upiec wspaniały chleb razowy, sitkowy, czy też mieszany. Taka mąka jest znacznie mniej oczyszczona niż pszenna. Dzięki temu ma ona zdecydowanie więcej wartości odżywczych, witamin, minerałów oraz cennego błonnika. Warto wiedzieć też, że mąka żytnia przyda się nam do zrobienia zakwasu na tradycyjny żur. Poniżej możemy sprawdzić wybór wśród jej typów. 

  • 580 i 650 – jasny chleb żytni, bułki, chleb mieszany
  • 800 – chleb żytni,
  • 950 – ciemne pieczywo, chleby razowe
  • 1400 i 1850 – chleby razowe
  • 2000 – razowa.

 

Mąki z różnych zbóż — jak i do czego używać ich w kuchni

W sklepie https://naturalniezdrowe.pl/12-maki dostępny jest ogromny wybór wśród mąk. Ich rodzajów jest naprawdę wiele. Wśród nich znajdziemy jednak nie tylko te tradycyjne, ale i wiele takich, których przeważnie próżno szukać w zwykłych sklepach. 

Mąkę wytwarza się z różnego rodzaju zbóż i nie tylko. Wśród nieco bardziej oryginalnych propozycji wymienić można na przykład mąkę orkiszową, owsianą, czy gryczaną. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że są one bardzo zdrowe i wartości odżywczych. Doskonale sprawdzą się do ciast, ciasteczek, makaronów i innych wyrobów. Takie mąki są jednak dość ''ciężkie'', dlatego raczej nie zrobimy z nich biszkoptu i tym podobnych wypieków. 

Rodzaje mąki bezglutenowej i ich zastosowanie

W dzisiejszych czasach mamy coraz większy wybór wśród mąk bezglutenowych. To świetne rozwiązanie przede wszystkim dla osób cierpiących na celiakię, czy będących na diecie bezglutenowej. Mąki takie stanowią bowiem rewelacyjną alternatywę dla tych klasycznych. W zależności od wybranego rodzaju możemy wykonać z ich pomocą rozmaite dania. 

Do najpopularniejszych mąk bezglutenowych z pewnością zaliczymy tą kukurydzianą i ryżową. Z pierwszej przygotujemy wspaniałe bułki i chleb. Druga natomiast jest idealna do ciast, czy naleśników. Coraz więcej osób sięga także po mąkę kokosową, migdałową, czy z ciecierzycy. 


Komentarze

  1. Nie wiedziałam o takim szerokim zastosowaniu różnych mąk. Fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe informacje. Wiedziałam, że do chleba im wyższa tym lepsza ale nie wiedziałam, że jest różnica w doborze mąki do biszkoptów a ciastem drożdzowym :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Copyright © zacisze kuchenne