Jak wybrać idealny zlewozmywak?

 


Jak wybrać idealny zlewozmywak?


Zlewozmywak to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Korzystamy z niego zarówno podczas mycia naczyń, jak i w czasie opłukiwania produktów spożywczych, takich jak warzywa i owoce czy sprzątając. Dostępne na sklepowych półkach produkty tego typu różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania, ilością komór czy głębokością. Czym kierować się przy wyborze zlewozmywaka? Podpowiadamy!

Materiały wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków.


Zlewozmywaki ceramiczne

Z czego produkuje się zlewozmywaki? Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się modele ceramiczne. Trudno się temu dziwić - są one niezwykle solidne i odporne na uszkodzenia. Czyni to z nich idealne rozwiązanie dla osób nie posiadających zmywarki, które każdego dnia myją duże ilości naczyń. Solidność ceramiki to zasługa jej dużej gęstości oraz wypalania w temperaturze sięgającej 1000 stopni Celsjusza. Sprawia to, że zlewozmywaki tego typu są odporne zarówno na obicia, jak i zarysowania. Do ich atutów zaliczyć można także łatwość w utrzymaniu w czystości oraz estetyczny wygląd. Są jednak dość drogie.

Zlewozmywaki granitowe

Drugie z dostępnych rozwiązań to zlewozmywak granitowy. Jest on odporny zarówno na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, do jakich może dojść podczas codziennego użytkowania, jak i temperatury do 280 stopni Celsjusza. Zlewozmywaki tego typu prezentują się niezwykle estetycznie, ciesząc oko. Dostępne są one w wersji jasnej oraz nieco ciemniejszej. Pokrywać mogą je różnego rodzaju zdobienia. Granitowe zlewozmywaki to znakomite rozwiązanie do kuchni urządzonych w stylu nowoczesnym oraz minimalistycznym. Aby na ich powierzchni nie osadzał się kamień, pamiętać należy o ich odpowiedniej pielęgnacji. Zlewozmywaki granitowe to idealne połączenie korzystnej ceny i trwałości, przez co są obecnie najchętniej kupowane.


Zlewozmywaki akrylowe

Na rynku spotkać można się również ze zlewozmywakami akrylowymi. Ich niewątpliwym atutem jest niska cena. Najtańsze modele zlewów tego typu to koszt zaledwie około 150 złotych. Jako że akryl posiada nie porowatą powierzchnię, nie trzeba się tu obawiać o zabrudzenia osadzające się na jego powierzchni. Do wad takich zlewozmywaków zaliczyć można natomiast to, że nie są one odporne na wysokie temperatury.


Zlewozmywaki stalowe

Kolejna propozycja to zlewozmywak stalowy. Do czynienia możemy mieć z modelami ze stali szlachetnej oraz chromowo - niklowej. Pierwsze z nich są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Główną zaletą drugich jest niska cena.


Zlewozmywaki kompozytowe

W wielu kuchniach znaleźć można zlewozmywaki kompozytowe, które na pierwszy rzut oka do złudzenia przypominają kamień. Do ich produkcji wykorzystuje się żywice oraz pochodne granitu.


Zlewozmywaki szklane

Miłośnikom niebanalnych, przykuwających wzrok zlewów, polecić można modele szklane. Najlepszym rozwiązaniem do kuchni są zlewozmywaki ze szkła hartowanego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury.

 

Liczba komór, sposób montażu i wymiary zlewozmywaka


Dostępne na sklepowych półkach zlewozmywaki różnią się od siebie nie tylko materiałem użytym do ich produkcji. Posiadać mogą one różną liczbę komór. Do czynienia możemy mieć między innymi ze zlewami jednokomorowymi. Stanowią one idealne rozwiązanie dla singli oraz osób, które na co dzień korzystają ze zmywarki. Ze względu na niewielkie rozmiary, takie zlewy bardzo dobrze sprawdzają się w kuchniach o małym metrażu, w których każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Kolejna propozycja to zlewozmywaki półtorakomorowe, które poza komorą główną posiadają również drugą, nieco mniejszą z odpływem. Bardzo dobrze sprawdza się ona na przykład podczas mycia sztućców czy opłukiwania warzyw i owoców. Duże rodziny oraz posiadacze sporych kuchni zaopatrzyć mogą się w zlewozmywak dwukomorowy. Tworzące go komory mogą mieć identyczny lub różny kształt. Największe są zlewozmywaki dwu i półkomorowe, które poza dwoma głównymi komorami posiadają także jedną dodatkową o mniejszych rozmiarach.


Co jeszcze warto wiedzieć wybierając zlewozmywak?

Warto, aby posiadał on ociekacz, na który odstawić będzie można mokre, umyte naczynia. Wyróżnić można zlewy prawo- oraz lewostronne oraz odwracalne, które zamontować można w dowolny sposób, w zależności od indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto wspomnieć tutaj także o zlewozmywakach narożnych, które, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu w rogu pomieszczenia. Stanowi on idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń, pozwalając zaoszczędzić sporo miejsca.

Jeżeli chodzi o sposób montażu, wyróżnia się zlewozmywaki wbudowane, które umieszcza się w blacie szafki, nakładane, które zamontować można na dowolnej szafce oraz podwieszane, które zakłada się na dolną część blatu.

Zlewozmywaki różnić mogą się od siebie także głębokością. Wynosić może ona 14, 16, 18 lub 20 centymetrów. Parametr ten należy dopasować do częstotliwości zmywania. Głębsze zlewy znacząco ułatwiają mycia dużych naczyń, takich jak garnki czy patelnie.

Niemniej istotnym parametrem jest grubość zlewozmywaka. Nie powinien być on zbyt cienki - po pewnym czasie może bowiem ulec obiciu. Szukając solidnego zlewu, który posłuży przez długi czas, warto postawić na model o grubości około 0,8 mm

*Artykuł sponsorowany

Komentarze

  1. Ja mam zlewozmywak granitowy i jestem bardzo zadowolona.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba większość z nas ma zlewy granitowe, są na parwdę trwałe

      Usuń

Prześlij komentarz

Copyright © zacisze kuchenne